GÓRY

Wyprawy w góry powinno się zaplanować wcześniej, ponieważ musimy wiedzieć ile insuliny potrzebujemy i pamiętać że ta działa tak jak ją podamy. Więc musimy przewidzieć jak długo będziemy wędrować, jakie jest wzniesienie do pokonania, czy jest schronisko po drodze i oczywiście jak bardzo jest ciężki nasz plecak.

Dawkowanie insuliny zależy od czynników :
-jeżeli masz pompę insulinową sprawa jest prostsza , wcześniej (około 3godz) obniżamy bazę około 30-50% (obniżenie dawki jest sprawą indywidualną)
-jeżeli mamy peny wtedy trzeba obniżyć insulinę długo działającą około 40% (obniżenie dawki jest sprawą indywidualną)

Zawsze musimy mieć w plecaku:
-słodkie picie
-batony (np. Snickersy lub Marsy)
-woda
-glukagon (powinien mieć go również towarzysz)
-kanapki, jeżeli jest daleko do schroniska
-zapas insuliny jeżeli jest kilkudniowa wyprawa
Nosimy ją w plecaku, a w zimie pod kurtką, aby nie zamarzła.


Słodki napój powinniśmy zamienić na herbatę w termosie która nas ogrzeje i dostarczy energii.
Wycieczki zimą są bardziej wyczerpujące i trwają o wiele dłużej (około 2 razy).

W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem diabetologiem.

UBIÓR W GÓRY.

Ubranie turysty w brew pozorom ma duże znaczenie, ono nas chroni przed deszczem, wiatrem, zimnem i słońcem. Oczywiście pamiętam czasy, gdy nie było takich rarytasów i chodziło się w jeansach i koszuli flanelowej, lecz to już zamierzchłe czasy. Najważniejsze u ludzi chorych na cukrzycę są buty, powinny one być za kostkę (ponad kostkę), aby jej nie skręcić i co najmniej pół numeru większe. Protektor powinien być głęboki i najlepiej z Vibramu (rodzaj gumy), dobrze by było, aby cholewka miała membranę najlepiej Gore-Tex, lub inną.


Mamy dużo firm, które produkują bieliznę termo aktywną, która szybko schnie, a jeżeli zakupimy z tzw. „srebrną nitką” to jeszcze niweluje nieprzyjemny zapach (z tym, że nie czyni ona cudów, zapach jest tak, czy tak, a mit że można chodzić w nich tydzień i ładnie pachnieć to bzdura). Z tym, że szybko schnie, a to nam się przyda podczas wędrówek.

Spodnie mogą być z bawełny z tym, że ten materiał chłonie wilgoć więc, gdy będziemy szli blisko mokrej skały przez długi czas możemy czuć wilgoć na spodniach. Idealne rozwiązanie to spodnie z materiału szybko schnącego, można je kupić w każdym sklepie outdoorowym.

Zawsze zabieramy na kilkudniową wycieczkę, co najmniej 2 pary (w jednej chodzimy, druga w razie przemoczenia lub innych problemów).

Polar rozpinany lub bluza polarowa do ogrzania się podczas wycieczek.

Kurtka jest dość ważna, więc warto zastanowić się nad tym zakupem, ja polecam kurtki z membraną Gore-Tex. Niestety są one drogie, więc wybieramy ją na kilka lat i ważne jest, aby nam się podobała, była wygodna, funkcjonalna.

Ważne cechy w kurtce to, jaka ma przepuszczalność, a chodzi o to, aby nie przemakała, ale żeby „oddychała”, czyli wypuszczała parę na zewnątrz, która została wytworzona podczas wysiłku. Taka paro przepuszczalność powinna być, co najmniej 10 000 gm. i wodoodporność 10 000 słupa wody. (czym więcej tym lepiej i niestety drożej).

Powinna mieć wywietrzniki pod pachami zapinane na zamek, kieszenie itd. Oczywiście można kupić tańsze kurtki z Hydro-Texu lub innej membrany i też będzie się dobrze spisywać, biorąc pod uwagę, że możemy w niej chodzić również w mieście jest idealna dla ludzi ubierających się w stylu sportowym.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o czapce i rękawiczkach.

Cały ubiór jest drogi, więc można wszystko kupować po kolei, sezonowo, ale ja poleciłbym zacząć od butów i kurtki.



WYCIECZKI GÓRSKI Z CUKRZYCĄ

Zapraszam wszystkich do przeczyrania propozycji wycieczek górskich z cukrzycą. Blog jest poświęcony wycieczkom dla osób początkujacym, jak i zaawansowanym turystom.



STRONA GŁÓWNA.