UBRANIE W GÓRACH


UBRANIE W GÓRY.

Ubranie turysty w brew pozorom ma duże znaczenie, ono nas chroni przed deszczem, wiatrem, zimnem i słońcem. Oczywiście pamiętam czasy, gdy nie było takich rarytasów i chodziło się w jeansach i koszuli flanelowej, lecz to już zamierzchłe czasy. Najważniejsze u ludzi chorych na cukrzycę są buty, powinny one być za kostkę (ponad kostkę), aby jej nie skręcić i co najmniej pół numeru większe. Protektor powinien być głęboki i najlepiej z Vibramu (rodzaj gumy), dobrze by było, aby cholewka miała membranę najlepiej Gore-Tex, lub inną.


Mamy dużo firm, które produkują bieliznę termo aktywną, która szybko schnie, a jeżeli zakupimy z tzw. „srebrną nitką” to jeszcze niweluje nieprzyjemny zapach (z tym, że nie czyni ona cudów, zapach jest tak, czy tak, a mit że można chodzić w nich tydzień i ładnie pachnieć to bzdura). Z tym, że szybko schnie, a to nam się przyda podczas wędrówek.

Spodnie mogą być z bawełny z tym, że ten materiał chłonie wilgoć więc, gdy będziemy szli blisko mokrej skały przez długi czas możemy czuć wilgoć na spodniach. Idealne rozwiązanie to spodnie z materiału szybko schnącego, można je kupić w każdym sklepie outdoorowym.

Zawsze zabieramy na kilkudniową wycieczkę, co najmniej 2 pary (w jednej chodzimy, druga w razie przemoczenia lub innych problemów).

Polar rozpinany lub bluza polarowa do ogrzania się podczas wycieczek.

Kurtka jest dość ważna, więc warto zastanowić się nad tym zakupem, ja polecam kurtki z membraną Gore-Tex. Niestety są one drogie, więc wybieramy ją na kilka lat i ważne jest, aby nam się podobała, była wygodna, funkcjonalna.

Ważne cechy w kurtce to, jaka ma przepuszczalność, a chodzi o to, aby nie przemakała, ale żeby „oddychała”, czyli wypuszczała parę na zewnątrz, która została wytworzona podczas wysiłku. Taka paro przepuszczalność powinna być, co najmniej 10 000 gm. i wodoodporność 10 000 słupa wody. (czym więcej tym lepiej i niestety drożej).

Powinna mieć wywietrzniki pod pachami zapinane na zamek, kieszenie itd. Oczywiście można kupić tańsze kurtki z Hydro-Texu lub innej membrany i też będzie się dobrze spisywać, biorąc pod uwagę, że możemy w niej chodzić również w mieście jest idealna dla ludzi ubierających się w stylu sportowym.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o czapce i rękawiczkach.

Cały ubiór jest drogi, więc można wszystko kupować po kolei, sezonowo, ale ja poleciłbym zacząć od butów i kurtki.

Komentarze