WSPINACZKA W SKAŁACH

Wspinaczka skałkowa jest przyjemna i nie sprawia większych problemów przy cukrzycy. Jura Krakowsko-Częstochowska charakteryzuje się skałami o wysokości około 30m, rzadko można spotkać skały z drogami wielo wyciągowymi ( są to drogi ze stanowiskiem asekuracyjnym w środku ściany i wymagają umiejętności asekurowania z nich partnera). W tym przypadku trzeba pamiętać że pokonanie drogi trwa dłużej (do 1,5 godz. w zależności od naszych umiejętności). Większa część dróg wspinaczkowych jest na tyle krótka że można bez problemów pokonywać je, a w razie problemów zawsze można opuścić się na ziemię i odpowiednio zareagować na niedocukrzenie.


Ważną czynniścią jest rozgrzewka która ochroni nas od kontuzji i przygotuje mięśnie na wysiłek.

Wspinaczka na jurze jest o tyle fajna, że można spotkać się z rodziną i przyjaciółmi nie martwiąc się, że reszta wycieczkowiczów będzie się nudzić, zawsze można rozpalić grilla lub ognisko, opalać się, zwiedzić dolinę na rowerze lub spacerze.

Drogi wspinaczkowe pokonuje się w około 3-5 min więc wysiłek musi być ogromny do czasu pokonywania, więc co jakiś czas powinieneś zbadać poziom cukru we krwi. Musimy pamiętać że sporty ekstremalne fundują nam kontuzje dla tego lekarze odradzają je.

Musimy pamiętać że nie możemy mieć poziomu cukru większego niż 180mg/dl., ponieważ cukier będzie się nam podnosił w czasie wysiłku, a nie obniżał.W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem diabetologiem.
Stopnie trudności w skałach i Tatrach.