Burza w górach.

                                         Burza w górach.    Co prawda zdjęcie nie przedstawia burzy w górach, lecz efekt przeżycia tego zjawiska na grani, lub szczycie góry nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej opuścić grań, szczyt, strome podejście do szczytu, tym bardziej jeżeli znajdują się na nim łańcuchy. Powinniśmy opuścić otwartą przestrzeń i schronić się w lesie (lecz nie powinniśmy wybierać samotnych drzew), jaskini, pod okapem gdzie jest sucho. Jeżeli jest mokro powinniśmy zdjąć plecak, usiąść na nim tak, aby odizolować się od mokrej powierzchni. Gdy nas jednak dopadnie burza na otwartej przestrzeni i nie będziemy w stanie dotrzeć do bezpiecznego  miejsca niektórzy zalecają położyć się płasko na ziemi (lecz ja jakoś nie wyobrażam sobie leżenia w deszczy na ziemi kiedy błyskawice rozświetlają niebo nad moją głową).

   W takich sytuacjach powinniśmy również wyłączyć telefon komórkowy i GPS. Ponieważ jest to silne pole elektromagnetyczne, które może spowodować skierowanie siły wyładowania atmosferycznego.

    Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać prognozę pogody (coraz częściej w schroniskach są meteo komunikaty w  formie TV lub tablicy  informującej nas o pogodzie na najbliższe godziny).

Komentarze